Dela nyhet
MIF-FK Älmeboda/Linneryd
15 maj, 11:24

Toyota Cup omgång 3!
Cupen rullar vidare och MIF är med i lottningen till omgång 4 som spelas under juni månad. På ett fantastiskt och varmt Skärsjövallen söndag den 14 maj tog vi emot div.3 laget Älmeboda/Linneryd. Med vetskapen om att varje omgång blir tuffare och tuffare så såg vi verkligen fram emot att mäta oss med ett div.3 lag. Som vi gjorde det…första halvlek är vi klart bättre och spelar ett fantastiskt passningsspel, aggressivt presspel och ett giftigt djupledsspel. Borde förvaltat våra lägen och haft större ledning än 2-1 i paus.
Direkt i andra halvlek gör motståndarna 5-6 byten och får ny energi, lite oturligt för oss får dem in 2-2 via en styrning som ställer Wille i målet. Spelar jämt resten av halvleken och MIF tar över andra halvan av 2 halvlek och är närmast vinst under ordinarie tid.
Under förlängningen är det MIF som är det bättre laget, inga mål dock och det hela fick avgöras på straffar. Straffarna avgörs direkt genom att Wille tar deras första straff och vi sätter alla våra fem där Sjöström får kliva fram och avgöra med en fantastisk straff ribba in nära krysset (samt kaptensbindeln på armen). Vissa spelare älskar dem lägena ”lite” mer än andra!:)
Återigen ett stort tack till våra unga supportrar som stöttar oss på ett underbart sätt! Stort tack även till resten av publiken som kommer till Vallen match efter match.
Nu startar vi en ny vecka med bra träningar och full fokus på Grimslöv hemma på fredag kl.19!
Hoppas på storpublik då också!
/Ledarna